Aguonų pyragas

Kalėdinis kepinys, turbūt galima sakyti – legendinis pyragas, nes tikrai pas nemažai žmonių atsiranda per žiemos šventes ant stalo. Drėgnas, saldus ir labai aguoninis:

Pyragui (21 cm atsegama kepimo forma):
300 g aguonų
300 g cukraus
1 valg. š. smulkintų riešutų
110 g maltų džiūvėsėlių
½ šaukštelio cinamono
9 kiaušiniai

Kremui:
450 g riebios grietinėlės
250 g cukraus
1 arb. š. vanilės arba migdolų esencijos

  1. Aguonas iš vakaro užpilkite verdančiu vandeniu, gerai išmaišykite, vandenį nupilkite. Taip pakartokite 3 kartus. Dar kartą užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite per naktį. Aguonas nusunkite, permalkite kombainu Aguonas sukrėskite į didelį dubenį. Naudoju jau sumaltas parduodamas aguonas, tad procesas labai pagreitėja.
  2. Atskirkite kiaušinių trynius nuo baltymų. Imkite medinį šaukštą ir gerai išsukite aguonas, dėdami po vieną trynį ir šaukštą cukraus. Kai išsuksite visus trynius ir cukrų, masę sukite dar 10 min. (viską sėkmingai atlieka kombainas 😉 ).
  3. Išplakite baltymus, juos kartu su džiūvėsėliais ir cinamonu sudėkite į aguonų masę ir viską atsargiai išmaišykite.
  4. Masę sukrėskite į sviestu pateptą kepimo formą (21 cm skersmens) ir kepkite 180 °C temperatūroje, apie 40-45 min. arba kol iškeps (įsmeigus ir ištraukus medinį pagaliuką, šis turi būti švarus). Iškepusį pyragą išverskite ant aušinimo grotelių.
  5. Nuo pyrago kepimo pradžios praėjus 20 minučių, pradėkite ruošti kremą. Į didelį puodą supilkite grietinėlę ir kaitinkite.
  6. Kai užvirs supilkite cukrų ir kaitinkite nuolat maišydami mediniu šaukštu.
  7. Kai kremas kiek sutirštės ir paruduos, gauta mase (apie pusę, ar kiek susigers) palaistyti pyrago paviršių. Pyragą laistykite kol dar šis šiltas, taip kremas geriau susigers. Prieš laistant, pyrago viršų subadykite mediniu pagaliuku arba šakute. Kuo daugiau kremo susigers, tuo skaniau.
  8. Likusį kremą kaitinkite toliau, kol sutirštės ir taps kondensuoto pieno konsistencijos. Pilkite paruoštą kremą ant pyrago, viršų pabarstykite riešutais ir palikite aušti per naktį.

Šaltinis: Nijolė Marcinkevičienė „Metai už stalo“

2 thoughts on “Aguonų pyragas

Comments are closed.